Albania National Anthem Lyrics


# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Soundtracks


National Anthems Lyrics

Albania National Anthem Lyrics

Albania

Hymni Kombėtar

Rreth flamurit tė pėrbashkuar,
Me njė dėshirė dhe njė qėllim,
Tė gjithė Atij duke iu betuar,
Tė lidhim besėn pėr shpėtim.

Prej lufte veē ay largohet,
Qė ėshtė lindur tradhėtor,
Kush ėshtė burrė nuk friksohet,
Po vdes, po vdes si njė dėshmor.

Nė dorė armėt do t'i mbajmė,
Tė mbrojmė Atdheun nė ēdo vend,
Tė drejtat tona ne s'i ndajmė,
Kėtu armiqtė s'kanė vend.

Se Zoti vet e tha me gojė,
Qė kombe shuhen pėrmbi dhč,
Po Shqipėria do tė rrojė,
Pėr te, pėr te luftojmė ne.

English:

United around the flag,

With one desire and one goal,

Let us pledge our word of honour

To fight for our salvation


Only he who is a born traitor

Averts from the struggle.

He who is brave is not daunted,

But falls - a martyr to the cause.

Back to: National Anthems
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #


 

Notice: All lyrics are the sole property of the indicated authors. Many lyrics have been transcribed by ear and may contain inaccuracies.